Prožektoriai ant galvos (ciklopai) - ar verta turėti keliaujant?

Prožektoriai ant galvos (ciklopai) - ar verta turėti keliaujant?

Kada verta turėti prožektorių ant galvos?

Mėgstate laiką leisti gamtoje, plaukti baidare, keliauti po kalnus, dalyvauti įvairiuose žygiuose? Ne visada pavyksta suplanuoti dieną ir pasiekti galutinę dienos stotelę šviesoje. Bus nemalonu, jei tamsoje reikės orientuotis apgraibomis ar pasišviečiant mobiliuoju telefonu. Šiame straipsnyje apžvelgsime kodėl keliaujant verta turėti prožektorių tvirtinamą ant galvos.

"Ciklopų" privalumai

Prožektorių ant galvos (kad būtų paprasčiau toliau juos vadinsime „ciklopais“) pagrindiniai privalumai lyginant su rankiniais prožektoriais, įvairiais žibintais ar mobiliąja prožektoriaus programėle telefone, yra šie:

  • Visada laisvos rankos. Galimybė naudotis abiem rankomis yra pagrindinis privalumas prieš kitas priemones skleidžiančias šviesą. Užsiimant tam tikra veikla tiesiog būtina, kad rankos būtų laisvos, pavyzdžiui laipiojimas uolomis, ėjimas prietemoje  su trekingo lazdomis ar paprasčiausiai sutemus kelyje keičiant nuleistą ratą. Net stovyklavietėje, kur pastatomas žibintas apšviečia bendrą erdvę, gebėjimas nukreipti papildomą šviesą vien tik galvos linktelėjimu, yra privalumas.
  • Šviesos spindulio distancija. Daugelis ciklopų turi apšvietimo režimą, kai šviesos spindulys koncentruojamas į tolį. Tai gali būti didelis privalumas ieškant ko nors tamsoje, pavyzdžiui prastai pažymėto tako į stovyklavietę ar prie automobilio.
  • Svoris ir kompaktiškumas. Ciklopai lengvai telpą į kišenę, o pačių lengviausių svoris neviršija 30 gramų.
  • Ilgaamžiškumas ir patvarumas. Daugelis aukštesnės kokybės ciklopų yra gaminami iš tvirto korpuso, kuris yra atsparus smūgiams, dulkėms ir drėgmei (tokie žymimi ženklu IPX-4) ir nepraleidžia vandens net ir prie stipriausios audros. Tai daro ciklopus ypač patrauklius tiems, kurie vyksta į nutolusias vietoves, kur orai dažnai linkę būti nenuspėjami. Kai kurie brangesni ciklopai yra atsparūs vandeniui iki vieno metro gylio (žymimi IPX-7).

Ciklopai praverčia, kai reikalai kelionėje pasisuka prasta linkme

Galimybė turėti laisvas rankas kai kelionėje iškyla nesklandumų yra labai didelis privalumas. Pasvarstykite kas nutiktų jei keliaujant gamtoje pasiklystumėte ir jus užkluptų tamsa arba tamsoje susižeistų komandos narys ir jam skubiai reikėtų suteikti pagalbą? Prieš apsisprendžiant pirkti rankinį prožektorių ar ciklopą visada geriau pagalvoti kokiomis sudėtingoms situacijoms esant ciklopas pagelbėtų: blogas oras, žema temperatūra, prastas matomumas renkantis taką, traumos, sulūžusi įranga ar sugedusi transporto priemonė – ir šviesos reikia ilgiau nei tikėtasi.

Į ką verta atkreipti dėmesį renkantis "ciklopus"?

Tam, kad lengviau priimti sprendimą kokį ciklopą pirkti, apžvelgsime kaip ciklopai skiriasi tarpusavyje (kai kurie turi tik vieną režimą iš žemiau išvardintų, o kiti gali pasigirti visais).

Išskaidyta plataus kampo šviesa

Ši šviesa yra ideali artimam apšvietimui: sukiojantis stovyklavietėje, ruošiant maistą, būnant palapinėje ar skaitant. Naudojant šį šviesos režimą neerzinsite draugų kas kartą į juos atsisukdami. Taip pat labai svarbu, kad baterija tarnaus žymiai ilgiau jei kuo dažniau naudosite šį režimą.

Koncentruotas šviesos spindulys į tolį

Jei išskaidyta šviesa tinkama naudoti stovyklavietėje, tai koncentruota į tolį šviesa ideali einant ir kai reikia matyti distanciją prieš save. Beveik visi brangesni nei 70-80 Lt ciklopai turi abu šviesos režimus: išsklaidytą ir koncentruotą. Geriausi ciklopai apšviečia atstumą lygų futbolo aikštės ilgiui (iki 100 metrų), o keletas modelių net iki 150 metrų. Reziumuojant ciklopai šviečiantys koncentruotu spinduliu į tolį yra idealūs kai tamsoje reikia rasti pažymėtą taką.

Raudona šviesa

Beveik pusę rinkoje parduodamų ciklopų turi raudonos šviesos LED šaltinį. Yra keletas priežasčių kada raudonos spalvos šviesa labai praverčia. Pirmoji, baterijų tarnavimo laikas: raudona šviesa yra efektyvesnė ir ženkliai prailgina baterijų tarnavimo laiką. Raudona šviesa taip pat gali būti naudinga esant paieškos-gelbėjimo scenarijui todėl, kad raudona šviesa matoma iš žymiai toliau nei įprasta šviesa, be to tokiu būdu pagalbą galima kviesti ilgiau dėl ilgesnio baterijų tarnavimo laiko. Dauguma žmonių naudoja raudonos spalvos režimą taip vadinam naktiniam matymui, kadangi trumpam pasišviečiant raudona spalva akys neatpranta nuo tamsos, o panaudojus įprastą šviesą prireiks net iki valandos kol kas akys vėl pilnai prisitaikys prie tamsos ir vėl galėsite žiūrėti į žvaigždes. Medžiotojai irgi dažnai pasikliauja raudona šviesa (kai kurie žalia, mėlyna ar geltona esant tam tikroms sąlygoms) dėl anksčiau minėto naktinio matymo ir dėl to, kad raudona šviesa neišbaido gyvūnų. Labai patyrę medžiotojai sugeba identifikuoti koks tai gyvūnas atsižvelgiant į tai kaip atsispindi ir kokios formos yra gyvūno akies atspindys.

Atsparumas vandeniui

Pigiausi ciklopai nėra atsparūs vandeniui, tačiau visi kiti dažniausiai yra pažymėti simboliais IPX-4, kas reiškia, kad ciklopas atsparus vandeniui. Šie ciklopai yra atsparūs audringomis oro sąlygomis, testuoti laboratorijose, tad jie yra patikimi. Kai kurie turi žymę IPX-7, kuri reiškia, kad ciklopas nepraleis vandens net panėrus į vieno metro gylį. Vienas ciklopas, Petzl e+LITE yra žymimas IP67. Skaičius „7“ reiškia tą patį, ką ir IPX-7, o skaičius „6“ rodo, kad ciklopas ne tik atsparus vandeniui, bet ir dulkėms. Vieni testuotojai netyčia ciklopą Petzl e+LITE išskalbė skalbimo mašinoje. Tai jo nepaveikė.

Baterijų tipas

Daugelis ciklopų naudoja AAA arba AA tipo šarminius elementus. Kai kurie, pavyzdžiui Petzl TIKKA R+, ciklopai turi pakraunamus ličio ar NImh elementus. Petzl e+LITE naudoja specialias mažas baterijas tam, kad sumažinti ciklopo svorį ir dydį. Ciklopai, kurie naudoja AAA ir AA tipo baterijas, taip pat gali būti naudojami ir su pakraunamomis baterijomis, tačiau šviesumas ir tarnavimo laikas su tokiomis baterijomis bus blogesnis.

"Ciklopų" techninės charakteristikos

Lumenai

Beveik visi gamintojai ant ciklopų pakuotės nurodo lumenų kiekį. Lumenai yra matavimo vienetas, kuris matuoja bendrą šviesos energijos kiekį išmetamą bet kuria kryptimi. Nors lumenai ir parodo bendrą šviesos energijos kiekį, ir yra gera techninė charakteristika perkant buitines elektros lemputes, jie iš tikrųjų nenurodo ar ciklopas bus geras ar ne. Kodėl? Todėl, kad testavimo metu pastebėta, kad geriausi ciklopai yra ne tie, kurie turi kuo daugiau lumenų, bet tie, kurie turi geriausią optiką. Jos dėka ciklopas generuoja raiškų ir aštrų spindulį į tolį arba sugeba aiškiai plačiu kampu apšviesti iš arti. Matavimai lumenais neatsižvelgia į šviesos kokybę, bet tik parodo bendra šviesos kiekį sklindantį bet kuria kryptimi. Du ciklopai su tuo pačiu lumenų kiekiu gali šviesti visiškai skirtingai priklausomai nuo šviesos spindulio pločio ir optinės lęšių sistemos kokybės. Lumenų kiekis nėra gera ciklopų lyginimo priemonė. Geriau jau lyginti pagal tai, kiek toli ciklopas gali šviesti, tai yra pagal spindulio nuotolį, kuris taip pat būna nurodytas ant pakuotės.

Šviesos spindulio nuotolis 

Jis apima tiek šviesos ryškumą, tiek lęšių gebėjimą fokusuoti šviesą į spindulį. Šviesos spindulio nuotolis jau daugiau parodo apie ciklopo kokybę ir naudingumą. Kita vertus žvelgiant dar giliau, deja, ne visais atvejais šviesos spindulio nuotolis parodo ar optika yra geros kokybės. Spindulys gali turėti tam tikrų trikdžių, kurie mažiną jo naudingumą.  

Baterijų tarnavimo laikas

Beveik ant visų ciklopų pakuočių būna nurodyta kiek ilgai ciklopas šviečia su gamintojo rekomenduojamomis baterijomis. Baterijų tarnavimo laiką reikėtų vertinti atsargiai, kadangi gamintojai dažniausiai nurodo labai optimistinius skaičius, kurie praktikoje yra šiek tiek mažesni.

Tikimės, kad šis straipsnis suteikė naudingos informacijos renkantis ir bandant apsispręsti ar Jums reikalingas ciklopas. Jei vis dar kyla klausimų ar abejonių, visada galite kreiptis į mus ir mes padėsime išsirinkti Jums tinkamą ciklopą iš plataus Petzl galvos prožektorių asortimento.

Straipsnio autorinės teisės priklauso UAB AJ Astrum. Norintys kopijuoti arba cituoti privalo nurodyti straipsnio šaltinį su aktyvia nuoroda į  http://www.4season.lt/50-galvos-prozektoriai puslapį.


Season.lt - Slidinėjimo apranga, Turizmo prekės.

Kokybiška slidinėjimo apranga | Turizmo prekės | Šiltos pūkinės striukės Nuo šiol http://season.lt rasite adresu: Liepyno g. 2, Vilnius. Tapkime Facebook draugais! Bičiuliams pritaikysime nuolaidą!

Posted by 4season.lt on 2018 m. sausis 8 d.
2014-08-14 Home, Turizmas 0 11462

Palikti komentarą

Blog'o kategorijos

Naujausi komentarai

Komentarų nėra

Blog'o archyvai

Palyginti
Tęsti apsipirkimą Palyginti

buvo pridėta į "Norėčiau".

Tęsti apsipirkimą Mano "Norėčiau"